Dr hab. n. farm. MAGDALENA WASZYK-NOWACZYK

tel: 61 854 66 84

Dyżury dla studentów:
    poniedziałki 9:00-11:00

Dr Magdalena Waszyk-Nowaczyk prowadzi badania naukowe w zakresie wdrażania profesjonalnego doradztwa i opieki farmaceutycznej w Polsce. W 2012 roku uzyskała tytuł doktora nauk farmaceutycznych (specjalność: opieka farmaceutyczna) na podstawie pracy zatytułowanej: „Oczekiwania pacjentów i lekarzy odnośnie zakresu zadań stawianych aptekarzowi w realizacji opieki farmaceutycznej”.

Od ponad 10 lat praktykuje w aptece ogólnodostępnej i zajmuje się aspektami interdyscyplinarnej współpracy w obszarach badań przesiewowych oraz Indywidualnego Systemu Dawkowania Leków (ISDL) w codziennej pracy farmaceuty. Jej zainteresowania dotyczą także poprawy skuteczności edukacji w zakresie interaktywnych zajęć oraz symulowanego pacjenta. Od 2009 roku jest opiekunem Studenckiego Koła Naukowego Opieki Farmaceutycznej.

Wcześniejsza tematyka badań dotyczyła roli czynników martwicy nowotworów TNF-alpha  w procesie gojenia wrzodów żołądka u szczurów z cukrzycą oraz transfekcji mysich komórek macierzystych szpiku przy użyciu cieni erytrocytów wzbogacanych gangliozydami.

Wybrane publikacje

• Waszyk-Nowaczyk Magdalena, Luczak Anna, Michalak Dawid, Kaczmarczyk Joanna, Myrda Halina, Michalak Michał, Ratka Anna: Evaluation of opinions on community pharmacy-based health screenings for common chronic diseases. Acta Poloniae Pharmaceutica, 2017, 74(5): 1613-1620.
    •  Waszyk-Nowaczyk Magdalena, Skura Oliwier, Michalak Michał, Ratka Anna: Opinions of pharmacists on community pharmacy-based health screenings for common chronic diseases. Acta Poloniae Pharmaceutica, 2018, 75(3): 819-826.
    • Waszyk-Nowaczyk Magdalena, Szukalska Beata, Guzenda Weronika, Michalak Michał. Implementation of professional pharmaceutical counselling scheme in community pharmacies in Poznan and Warsaw (Poland). Farmacia, 2019, 67(3): 531-536.
    • Waszyk-Nowaczyk Magdalena, Szukalska Beata, Guzenda Weronika, Michalak Michał. Influence of community pharmacy specialization on professional pharmaceutical counselling scheme in pharmacies in Poznan and Warsaw (Poland)–pilot study. Acta Poloniae Pharmaceutica, 2019, 76(2): 375-380.
    • Waszyk-Nowaczyk Magdalena, Guzenda Weronika, Plewka Beata, Michalak Michał, Cerbin-Koczorowska Magdalena, Stryczyński Łukasz, Byliniak Michał, Ratka Anna: Screening services in a community pharmacy in Poznan (Poland) to increase early detection of hypertension. Journal of Clinical Medicine 2020, 9(8), 2572: 1-11.
    • Waszyk-Nowaczyk Magdalena, Guzenda Weronika, Plewka Beata, Michalak Michał, Cerbin-Koczorowska Magdalena, Stryczyński Łukasz, Byliniak Michał, Ratka Anna: Opinions of patients on community pharmacy-based blood pressure control counselling model. Farmacia, 2020, 68(4): 612-619
    • Waszyk-Nowaczyk Magdalena,  Guzenda Weronika, Alkathiri Saif, Ratka Anna: Opinions about community pharmacy-based health screenings from patients’ living in Riyadh (Saudi Arabia), Poznan (Poland) and Chicago (United States of America). Farmacia, 2021, 69(5): 988-993.
    • Waszyk-Nowaczyk Magdalena, Guzenda Weronika, Kamasa Karolina, Pawlak Karol, Bałtruszewicz Natalia, Artyszuk Karolina, Białoszewski Artur, Merks Piotr. Cooperation between pharmacists and physicians – whether it was before and is it still ongoing during the pandemic? J Multidiscip Healthc, 2021, 14: 2101-2110.
    • Tuula A, Volmer D, Johvik L, Rutkovska I, Treciokiene I, Merks P, Waszyk-Nowaczyk M, Drozd M, Tatarevic A, Radovanlija M, Pacadi C, Mestrovic A, Viola R, Soos G, Rais C, Taerel AE, Kuzelova M, Zare M, Peymani P, Oona P, Scott M: Factors facilitating and hindering development of a medication use review service in Eastern Europe and Iran – cross-sectional exploratory study. Healthcare (Basel), 2021, 9(1207): 1-11
    • Waszyk-Nowaczyk Magdalena, Guzenda Weronika, Targosz Patrycja, Byliniak Michał, Plewka Beata, Dąbrowiecki Piotr, Michalak Michał, Bąbol Aneta, Szapel Karol, Bielas Marzena, Żabiński Jerzy. The influence of the pharmacists’ training on the quality and comprehensiveness of professional advice given in the field of inhalation techniques in community pharmacies in Poland. Int. J. Environ. Res. Public Health. 2022: 19(4): 1-9.