Dr n. farm. MAGDALENA WASZYK-NOWACZYK

tel: 61 854 66 84

Dyżury dla studentów:
    poniedziałki 9:00-11:00

Dr Magdalena Waszyk-Nowaczyk prowadzi badania naukowe w zakresie wdrażania profesjonalnego doradztwa i opieki farmaceutycznej w Polsce. W 2012 roku uzyskała tytuł doktora nauk farmaceutycznych (specjalność: opieka farmaceutyczna) na podstawie pracy zatytułowanej: „Oczekiwania pacjentów i lekarzy odnośnie zakresu zadań stawianych aptekarzowi w realizacji opieki farmaceutycznej”.

Od ponad 10 lat praktykuje w aptece ogólnodostępnej i zajmuje się aspektami interdyscyplinarnej współpracy w obszarach badań przesiewowych oraz Indywidualnego Systemu Dawkowania Leków (ISDL) w codziennej pracy farmaceuty. Jej zainteresowania dotyczą także poprawy skuteczności edukacji w zakresie interaktywnych zajęć oraz symulowanego pacjenta. Od 2009 roku jest opiekunem Studenckiego Koła Naukowego Opieki Farmaceutycznej.

Wcześniejsza tematyka badań dotyczyła roli czynników martwicy nowotworów TNF-alpha  w procesie gojenia wrzodów żołądka u szczurów z cukrzycą oraz transfekcji mysich komórek macierzystych szpiku przy użyciu cieni erytrocytów wzbogacanych gangliozydami.

Wybrane publikacje:

• Waszyk-Nowaczyk M, Skura O, Michalak M, Ratka A: Opinions of pharmacists on community pharmacy-based health screenings for common chronic diseases. Acta Pol. Pharm., 2018, 75: 819-826.
    • Waszyk-Nowaczyk M, Luczak A, Michalak D, Kaczmarczyk J, Myrda H, Michalak M, Ratka A: Evaluation of opinions on community pharmacy-based health screenings for common chronic diseases. Acta Pol. Pharm., 2017, 74: 1613-1620.
    • Cerbin-Koczorowska M , Waszyk-Nowaczyk M, Odor K, Michalak M, Piotrowska S, Matschay A, Simon M, Majchrzycki M: Pharmaceutical care as a chance of improving health care in areas with an average level of urbanization. Farmacia, 2017, 65: 159-166.
    • Waszyk-Nowaczyk M, Błaszczyk K, Michalak M, Simon M: Pharmaceutical care form application in elderly patients research. Acta Pol Pharm, 2016, 73: 1375-1380.
    • Waszyk-Nowaczyk M, Nowaczyk P, Simon M: Physician’s and patients’ valuation of pharmaceutical care implementation in Poznan (Poland) community pharmacies. Saudi Pharm J, 2014, 22: 537–544.