Dr hab. n. farm. MARCIN SKOTNICKI

pokój nr 60

email: marcskot@ump.edu.pl

BIOGRAFIA I ZAINTERESOWANIA BADAWCZE

Marcin Skotnicki ukończył studia na kierunku Farmacja (specjalność: analityka farmaceutyczna) na Akademii Medycznej w Gdańsku w 2005 r. Stopień doktora nauk farmaceutycznych w zakresie technologii postaci leku uzyskał na podstawie pracy zatytułowanej Charakterystyka walsartanu oraz badanie jego zgodności fizykochemicznej z bisoprololem z wykorzystaniem różnicowej kalorymetrii skaningowej i magnetycznego rezonansu jądrowego w fazie stałej na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w 2015 r. Założenia rozprawy doktorskiej realizował między innymi podczas pobytu na stażach naukowych w Laboratorium Zaawansowanej Analizy Termicznej na Politechnice Rzeszowskiej oraz w Pracowni spektroskopii magnetycznego rezonansu jądrowego w ciele stałym na Wydziale Chemii Uniwersytetu w Durham (Solid-state NMR Group, Department of Chemistry, Durham University, UK). Praca doktorska, której promotorem był dr hab. Marek Pyda, prof. PRz., została wyróżniona przez Radę Wydziału Farmaceutycznego UMP.

Jest współautorem ponad 40 artykułów naukowych i doniesień konferencyjnych. Odbył staże podoktorskie w School of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences w Trinity College w Dublinie oraz w działach R&D firm farmaceutycznych: JSC Farmak (Kijów, Ukraina) i Applied Process Company Ltd (APC Ltd; Dublin, Irlandia). Jest członkiem struktur zarządzających międzynarodowego i międzysektorowego grantu w ramach Działań Marii Skłodowskiej-Curie Programu Ramowego Horyzont 2020 – ORBIS (www.orbisproject.eu).

Obszar zainteresowań badawczych dr. Skotnickiego obejmuje przede wszystkim zagadnienia związane z modyfikacją stanu stałego substancji farmaceutycznych w celu poprawy ich właściwości biofarmaceutycznych. W szczególności wykorzystanie w formulacji materiałów w fazie amorficznej. Głównymi metodami analitycznymi stosowanymi w badaniach są metody termiczne (kalorymetria) i spektroskopowe.

Dr Skotnicki jest farmaceutą z wieloletnim stażem w aptekach w Polsce, Irlandii (członek Pharmaceutical Society of Ireland) i Wielkiej Brytanii (zarejestrowany w General Pharmaceutical Council). Z praktyką apteczną wiąże się też kolejny obszar jego zainteresowań badawczych, w szczególności tematyka związana z opieką farmaceutyczną (pharmaceutical care) i optymalizacją farmakoterapii (medicine optimisation) na poziomie apteki ogólnodostępnej.

SŁOWA KLUCZOWE

• preformulacja
    • polimorfizm
    • faza amorficzna
    • pseoudopoliamorfizm
    • starzenie fizyczne
    • zgodność farmaceutyczna
    • analiza termiczna
    • skaningowa kalorymetria różnicowa (DSC)

• Katedra Biofizyki, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
    • School of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences, Trinity College Dublin
    • Zakład Chemii Organicznej, Politechnika Rzeszowska
    • Zakład Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej, Kolegium Nauk Medycznych, Uniwersytet Rzeszowski

KOŁO NAUKOWE/PRACE MAGISTERSKIE

Studenci zainteresowani pracą w Kole Naukowym Technologii Farmaceutycznej (dostępne 1 miejsce) lub/i wykonywaniem pracy magisterskiej (dostępne 1 miejsce) w obszarze preformulacji proszeni są o nawiązanie kontaktu mailowego z dr. M. Skotnickim.

Istnieje możliwość wykonywania pracy magisterskiej w ramach współpracy zagranicznej (wyjazd do innego Uniwersytetu) lub/i współpracy z przemysłem farmaceutycznym.

PharmD MASTER STUDENTS/PhD STUDENTS

Applications from Master and potential PhD students are welcome. Information on the PhD students admission can be found here. PhD studentships are potentially available in any of the following areas: solid state of pharmaceuticals; amorphous pharmaceutical systems; multicomponent pharmaceutical systems; poorly soluble drugs; preformulation. For more info please contact dr M. Skotnicki.

WYBRANE PUBLIKACJE I DONIESIENIA ZJAZDOWE

Skotnicki, B. Jadach, A. Skotnicka, B. Milanowski, L. Tajber, M. Pyda, J. Kujawski

Physicochemical Characterization of a Co-Amorphous Atorvastatin-Irbesartan System with a Potential Application in Fixed-Dose Combination Therapy

Pharmaceutics 2021, 13(1), 118

C. Strachan, J. Saarinen, T. Lipiäinen, K. Rautaniemi, T. Laaksonen, E. Vuorimaa-Laukkanen, M. Skotnicki, M. Dračínský

Rozdział: Spectroscopic methods in solid-state characterization,Characterization of Pharmaceutical Nano- and Microsystems

Ed. by L. Peltonen, et al.; Publisher: John Wiley & Sons Ltd, ISBN: 978-1-119-41404-9

Drogoń, M. Skotnicki, A. Skotnicka, M. Pyda

Physical Ageing of Amorphous Indapamide Characterised by Differential Scanning Calorimetry

Pharmaceutics 2020:12(9), 800

Czerniecka-Kubicka, G. Neilsen, MS. Dickson, BF. Woodfield, M. Janus-Kubiak, L. Kubisz, I. Zarzyka, W. Zielecki, M. Skotnicki, D. Hojan-Jezierska, M. Pyda

Vibrational heat capacity of silver carp collagen

Int J Biol Macromol. 2020:163, 833–841

Drogoń, M. Skotnicki, M. Pyda

Physical aging of polylactide-valsartan system investigated by differential scanning calorimetry

Polimery 2020:65, 7-8, 533–541

Umerska, K. Bialek, J. Zotova, M. Skotnicki, L Tajber

Anticrystal Engineering of Ketoprofen and Ester Local Anesthetics: Ionic Liquids or Deep Eutectic Mixtures?

Pharmaceutics 2020:12(4), 368

Skotnicki, P. Hodgkinson

Characterisation of „polyamorphism” and the molecular origins of disorder using complementary methods

Acta Cryst. 2019:A75, e599